sklepy internetowe | wdrożenia ecommerce

Sklep internetowy dla Ciebie !

Konfiguracja przede wszystkim

OpenCart to dobra propozycja dla tych osób, którym zależy przede wszystkim na konfigurowalności. Podstawowa wersja skryptu jest dość uboga, szczególnie przycięte zostały funkcje dotyczące raportowania. Nie jest to wielkim problemem, bo w każdej chwili można rozbudować funkcje sklepu dzięki dodatkom (jest ich blisko 6 tysięcy, ale ponieważ nie wszystkie są dostępne w konkretnych wersjach skryptu, zwykle wybierać można z około 1500-2000).

Bardzo prosty do konfiguracji jest nawet kod sklepu, który stworzono w modelu MVC. Nie ma tutaj zastosowania model Smarty znany z PrestaShop, układ szablonów graficznych sklepu jest bardzo przejrzysty i nietrudno go zmodyfikować. Z tego powodu tworzenie templatek do OpenCart przebiega raczej sprawnie, co oczywiście cieszy wszystkich, dla których standardowe szablony nie są odpowiednie.

Administracja sprawia przyjemność

OpenCart ma panel administracyjny zdecydowanie mniej rozbudowany niż PrestaShop, a tym bardziej Magento. Po części jest to zasługą eliminacji zbędnych elementów skryptu, a po części innym niż w pozostałych skryptach podejściem do projektowania User Experience. Menu pozostaje intuicyjne, choć zdecydowanie odbiega od schematów stosowanych w innych skryptach.

Administrator ma do dyspozycji mniej zaawansowanych opcji niż w przypadku pozostałych skryptów, natomiast wszystkie możliwości są ujęte w przejrzyste formularze, dzięki czemu zarządzanie produktami, klientami czy formami płatności nie zajmuje zbyt wiele czasu i można je wykonywać niemal odruchowo. Owszem, administratorom przyzwyczajonym do ilości funkcji dostarczanych przez większe skrypty na pewno zabraknie kilku ciekawych funkcji, ale wszystko, co jest niezbędne do prowadzenia sklepu, jest zawsze pod ręką.

Wśród modułów pozostawionych w podstawowej instalacji znajdują się m.in. wielojęzyczność, obsługa wielu walut z przewalutowaniem w czasie rzeczywistym, obsługa produktów wirtualnych, automatyczne skalowanie zdjęć czy system zniżek oraz podstawowe narzędzia raportowania.

Nastawiony na wydajność

Usunięcie zbędnego balastu z kodu spowodowało, że OpenCart ma zdecydowanie mniejsze wymagania względem serwera, na którym pracuje, niż konkurencyjne skrypty. Problem może pojawić się dopiero wtedy, kiedy za pomocą dostępnych wtyczek funkcjonalność sklepu zrówna się z opcjami dostępnymi np. w PrestaShop. Wtedy obciążenie serwera przez OpenCart wzrośnie bardzo znacznie. Autorom OpenCart chodziło jednak o to, aby sklep był gotowy już w momencie instalacji, natomiast wtyczki mają tylko częściowo zastępować pominięte w podstawowym kodzie moduły – nikomu nie chodzi o to, aby z jednego skryptu i wtyczek stworzyć idealną kopię funkcjonalną innego sklepu.

Wady OpenCart

Podstawową wadą OpenCart jest fakt, że dodatki nie są kompatybilne z kolejnymi wydaniami skryptu, a więc po aktualizacji sklepu trzeba niekiedy dość długo czekać na wprowadzenie zmian w kodzie dodatkowych modułów, co przez pewien okres utrudnia pracę ze sklepem albo uniemożliwia wykorzystanie pewnych funkcji.

Niedopracowana jest także podstawowa wersja sklepu, jeśli chodzi o ilość niezbędnych do pobrania danych (CSS i JS zajmują ok. 0,5 MB, co może opóźniać otwieranie sklepu na urządzeniach mobilnych). Nie jest to wielki problem i można go poprawić samodzielnie lub zlecając te zadania programistom, ale jednak jest to zawsze dodatkowa praca do wykonania.

Dla wielu osób argumentem przeciwko OpenCart jest jego mała złożoność. Oczywiście sama w sobie nie będzie ona problemem, dopóki nie okaże się, że pewne funkcje można zapewnić jedynie poprzez instalację płatnego dodatku, kiedy w innych skryptach te same funkcje są dostępne w podstawowej wersji.

Podsumowanie

OpenCart jest dobrym skryptem dla niedużych sklepów prowadzonych przez osoby, które szukają prostoty i wydajności, a niekoniecznie rozbudowanych funkcji dodatkowych. Sklepy powstające na tym skrypcie doskonale spełniają swoje zadanie przy małej i średniej ilości produktów, ale już przy bardziej skomplikowanej strukturze katalogów prostota OpenCart może okazać się sporą przeszkodą.