sklepy internetowe | wdrożenia ecommerce

Sklep internetowy dla Ciebie !

Prosty i klasyczny

osCommerce jest oprogramowaniem, które oferuje prostotę obsługi sklepu internetowego. Najczęściej zresztą front-end sklepu wygląda również bardzo klasycznie (nagłówek, trzy kolumny w centrum i stopka), co sprzyja łatwości odnajdywania informacji na stronie. Bezpośrednio po instalacji osCommerce oferuje podstawowe funkcje sklepu, a więc mechanizmy prezentacji towarów, moduł promocji i nowości oraz, co zasługuje na podkreślenie, ponieważ w niektórych innych popularnych skryptach to dopiero funkcja planowana, system recenzji dla produktów. Rozbudowa tego podstawowego zestawu funkcji jest możliwa dzięki 7,5 tysiącom dodatków.

Dopracowany technicznie?

osCommerce ma za sobą długą historię, ponieważ projekt został rozpoczęty w 2000 roku. Przez ten czas wprowadzono wiele zmian w działaniu i kodzie sklepu, a wersja 3.0 ma być znów poważnym odświeżeniem. Na pewno można stwierdzić, że osCommerce dość dobrze wypada pod względem stabilności kodu w porównaniu np. do OpenCart czy PrestaShop, które są aktualizowane dość często, ale też nietrudno znaleźć takie fragmenty kodu, które można byłoby zoptymalizować. Nie jest to wbrew pozorom problem banalny – ładowanie niezoptymalizowanego kodu zajmuje czas i niepotrzebnie zwiększa wykorzystanie zasobów systemowych.

Kod osCommerce nie jest wybitnie przejrzysty, co powoduje, że samodzielne wprowadzanie zmian jest trudne, a tworzenie dodatków wymaga naprawdę dobrej orientacji w architekturze sklepu. Efekt jest taki, że po wprowadzeniu własnych zmian w kodzie, niektóre dodatki mogą utracić część funkcjonalności.

Grafika wymaga dopracowania

Najsłabszą stroną osCommerce jest chyba domyślny szablon graficzny. Nie jest problemem klasyczny układ trzech kolumn, ale raczej zasługujące już na dopracowanie i odświeżenie detale. Domyślna templatka tego skryptu naprawdę nie zachęca do robienia zakupów, a napisanie nowej nie jest wcale tak proste, jak może się wydawać – zwykle zlecenie grafikowi stworzenia szablonu kończy się wydatkiem od 500 do 2000 złotych.

Zawsze możesz liczyć na pomoc

osCommerce ma jedną zaletę, która może stanowić o jego prawdziwej potędze – społeczność. Fora pomocy stanowią źródło wiedzy na temat skryptu, jego działania, możliwości modyfikacji, a także rozwiązywania częstych problemów. Standardowa dokumentacja wygląda przy informacjach tam zawartych jak niepozorna broszurka. Społeczność odpowiada także za tworzenie i aktualizację dodatków, których ilość w repozytoriach stale rośnie.

Dobrą wiadomością jest również dostępność usług wdrożeniowych – osCommerce wprawdzie jest gotowy do użycia zaraz po instalacji, ale najczęściej wymaga dopracowania pod kątem indywidualnych wymagań użytkownika, co dość trudno jest zrobić samodzielnie. Dostępność usług programistów skupionych właśnie na wdrożeniach i utrzymaniu osCommerce sprawia, że własny sklep internetowy naprawdę nie jest niczym nieosiągalnym.

Podsumowanie

osCommerce utrzymuje stałą liczbę aktywnych sklepów, ale to statystyka dotycząca jego „surowej” formy. Razem z forkami ma spory udział w rynku, a to jest zasługą przede wszystkim społeczności skupionej wokół tego projektu. Olbrzymia ilość dodatków, stabilność i rozsądne wymagania systemowe sprawiają, że osCommerce, nawet z niezbyt atrakcyjną grafiką nie nieszczególnie rozbudowaną ofertą funkcji podstawowych jest dobrą propozycją przede wszystkim dla małych i średnich sklepów internetowych.