sklepy internetowe | wdrożenia ecommerce

Sklep internetowy dla Ciebie !

Podstawowe funkcje

PrestaShop w chwili ukończenia instalacji na serwerze udostępnia w sumie przeszło 300 funkcji obsługiwanych przez wbudowane moduły. Najczęściej trzeba dołączyć do oprogramowania dodatkowe moduły, które pozwolą np. na zintegrowanie z kanałami płatności albo rozszerzenie sposobu prezentacji produktów, ale wersja podstawowa zapewnia wygodną pracę w przejrzystym interfejsie i daje możliwość finalizacji transakcji. Bezpośrednio po instalacji sklepu można już zarządzać zamówieniami, produktami i klientami oraz płatnościami. PrestaShop ma też wbudowaną funkcję generowania faktur VAT w formie plików PDF, obsługuje kody kreskowe i daje klientom możliwość porównywania kilku produktów. Wszystkie te zadania można wykonać również z poziomu dodatkowych modułów, natomiast w przypadku niedużych sklepów o ograniczonym asortymencie nie będzie potrzeby ich instalacji.

Promocja w pakiecie

Jednym z powodów, dla których to PrestaShop stanowi obecnie najsilniejszą konkurencję dla Magento jest dostępność innowacyjnych funkcji, które wprawdzie nie wymagały olbrzymiej pracy programistów, ale zwiększają atrakcyjność sklepu dla klientów. Chodzi między innymi o udostępnienie opcji darmowej dostawy, opakowania ekologicznego albo pakowania na prezent. Wielu administratorów sklepów pracujących na PrestaShop korzysta także chętnie z opcji dostawy „odbiór osobisty”.

PrestaShop przygotowany jest do sprzedaży produktów wirtualnych, e-booków, plików mp3 itd. Dzięki temu, że funkcja taka jest dostępna w podstawowym zbiorze modułów, administrator nie musi tworzyć specjalnych kategorii produktów ani ustalać dla nich odrębnych cenników wysyłki.

Wygoda sprzedawcy

Od strony panelu administracyjnego PrestaShop nie oferuje szczególnie innowacyjnych funkcji, natomiast na plus należy zaliczyć przejrzystość samego panelu oraz poprawne współdziałanie wszystkich jego elementów. Administrator może bez problemu ustalać zasady sprzedaży, cen i wysyłki w zależności od strefy, kraju lub wysokości zamówienia. Rozbudowane są także opcje naliczania rabatów (związanych z wielkością zamówienia lub typem zakupionych produktów), a dla początkujących administratorów przydatną opcją jest pomoc kontekstowa. Oczywiście nie zastępuje ona forum pomocy ani pomocy płatnej w przypadku płatnej wersji oprogramowania, ale pozwala rozwiązać często pojawiające się problemy i uniknąć tracenia czasu na szukanie odpowiedzi na najmniej znaczące wątpliwości.

Ograniczenia PrestaShop

PrestaShop jest pod względem interfejsu bardzo łatwym w obsłudze produktem, zdecydowanie mniej skomplikowanym w obsłudze niż Magento, ale nie ma wyraźnej przewagi, jeśli chodzi o zużycie zasobów systemowych. Spora liczba wbudowanych funkcji oraz wykorzystanie technologi AJAX wymagają dość dużej mocy serwera. Jednak należy wyraźnie powiedzieć, że jak na sklep o tak dużych możliwościach, PrestaShop nie jest wybitnie zasobożerny, aczkolwiek stawia pewne wymagania infrastrukturze, jak też ma kilka znanych błędów współpracy z PHP: niemożliwość autoryzacji, błędna strefa czasowa lub błąd menedżera obrazów, w zależności od wersji PHP.

Za poważną wadę uznaje się częste aktualizacje, które nie są wprowadzane automatycznie, jednak wydaje się, że uciążliwość związana z koniecznością dwukrotnej w ciągu miesiąca aktualizacji jest mniejsza niż ewentualne szkody związane z pozostawieniem luk bezpieczeństwa.

Ze względu na architekturę sklepu, nie sprawdza się on najlepiej przy prowadzeniu katalogów tysięcy produktów, tym bardziej że niektóre funkcje, które to ułatwiają, dostępne są jedynie w komercyjnych modułach. Decyzja o wyborze PrestaShop musi być więc przemyślana i poparta wnikliwą analizą konkretnych potrzeb.

Podsumowanie

PrestaShop jest relatywnie łatwym w obsłudze skryptem przeznaczonym raczej dla średnio zaawansowanych użytkowników. Dopóki sklep nie jest naprawdę bardzo rozbudowany, skrypt ten doskonale daje sobie radę, ale w pewnych sytuacjach pojawiają się ograniczenia związane z architekturą skryptu albo konstrukcją dodatkowych modułów. Dobrze wyglądający sklep może działać sprawnie, ale w przypadku PrestaShop jest to zawsze efektem odpowiedniego zaplanowania wszystkich działań w panelu administracyjnym, ponieważ przy złożoności tego skryptu czasem nie można wykluczyć komplikacji związanych z prezentacją produktów lub obliczaniem należności.